فرق نخ دمسه و کوبلن

اگر شما هم جزو افرادی هستید که به تازگی به حرفه گلدوزی و نمد دوزی وارد شده اید، شاید به کرات نام نخ دمسه و کوبلن را شنیده باشید. اغلب همه افرادی که به عنوان یک تازه کار برای خرید این نخ اقدام می کنند دچار سردرگمی می شوند و نمی دانند که باید نخ دمسه را خریداری کنند و یا نخ کوبلن را بخرند. ما در این مقاله قصد داریم که در مورد فرق نخ دمسه و کوبلن توضیحاتی را برای شما ارائه دهیم. در واقع اگر بخواهیم به صورت تخصصی به قضیه نگاه کنیم باید این نکته را خاطرنشان کنیم که نخ دمسه و کوبلن هر دو یک نوع هستند؛ که با دو نام شناخته می ‌شوند. نخ دمسه یک نخ براق و پنج لایه است که در کلاف های هشت متری و در رنگبندی های مختلف برای گلدوزی و حاشیه دوزی تولید است شده است.

فرق نخ دمسه و کوبلن

کاربرد نخ دمسه چیست؟

اصلی ترین کاربرد نخ دمسه به دلیل ثبات رنگ بسیار بالایی که دارد برای مصارف گلدوزی است. شما به راحتی می ‌توانید از این نخ برای گلدوزی کردن بر روی انواع مختلف پارچه، لباس و همچنین ساخت انواع دستبند های دستی استفاده کنید. نخ دمسه ثبات رنگ بسیار بالایی در برابر مواد شوینده در برابر آب سرد، آب داغ و همچنین تابش نور مستقیم خورشید دارد. قیمت نخ دمسه با توجه به برند آن متفاوت است به همین جهت اگر قصد دارید که به تازگی گلدوزی را شروع کنید بهتر است که از برندهای چینی و هندی دمسه استفاده کنید. زیرا این برندها قیمت کمتری دارند و به همین جهت نیز برای شروع مقرون به صرفه تر هستند. نخ دمسه حالت براقیت خاص و منحصر به فردی دارد و به همین جهت نیز استفاده از آن برای گلدوزی روی پارچه بسیار پرطرفدار است. یکی از کاربرد ها و مزیت های نخ دمسه این است که می توان برای استفاده در گلدوزی های ظریف تر پیچ و تاب های آن را باز نمود و نخ دمسه را به حالت ظریف تر تبدیل کرد. همچنین برای گلدوزی هایی که نیاز به نخ ضخیم دارند نیز می توان به راحتی و بدون باز کردن پیچ و تاب ها از نخ دمسه پنج لایه استفاده کرد.

کاربرد نخ دمسه چیست؟

کاربرد نخ کوبلن چیست؟

همانطور که قبلا هم گفته ایم نخ کوبلن همان نخ دمسه است. در گذشته از این نوع نخ فقط به منظور کوبلن دوزی استفاده می شده است. علاوه بر آن دوخت نمد و حاشیه دوزی آن نیز با استفاده از نخ کوبلن انجام می شده است. اما امروزه انواع مختلف گلدوزی های باکیفیت که بر روی لباس و یا بر روی پارچه های زینتی دوخته می شوند نیز با استفاده از این نخ انجام می شوند. نخ کوبلن در برابر پرز اندازی مقاومت بسیار بالایی دارد و به همین جهت نیز به وفور برای گلدوزی روی نمد از ان استفاده می شود. در واقع نخ کوبلن به دلیل ساختار ابریشم مانند خود بسیار ظریف، شفاف، براق و صیقلی است و به هیچ عنوان حالت پرزدار ندارد. متراژ مناسب و ایده آل این نخ نیز باعث شده است تا خرید جزئی و عمده آن برای خریداران کاملا مقرون به صرفه باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 2 =