رولت خیاطی چیست

هر کار و حرفه‌ای و ابزار آلات مخصوص خود نیاز دارد که با استفاده از آنها کار برای افراد راحت تر می شود و کار سریعتر انجام می شود. رولت خیاطی یکی از وسایل مورد نیاز در خیاطی می باشد که کاربردهای متنوعی دارد و به تمیز تر شدن کار دوخت و دوز کمک فراوانی می‌کند. به صورت کلی استفاده از رولت خیاطی باعث می‌شود به راحتی بتوانید خط های موجود روی الگو را با استفاده از کاربن روی پارچه انتقال دهید و سپس روی خط ها کار دوخت و دوز را انجام دهید به این واسطه دوخت و دوزی کاملاً تمیز و حرفه‌ای خواهید داشت. از رولت می توان برای کپی کردن الگو نیز اسفاده کرد. در این مقاله قصد داریم به رولت خیاطی و اطلاعاتی درباره آن بپردازیم به همین دلیل اگر به دنبال کسب اطلاعات در این زمینه هستید با ما همراه باشید.

رولت خیاطی چیست

کاربرد رولت خیاطی چیست؟

برای خیاطی در ابتدا باید الگو بر روی کاغذ مخصوص الگو ترسیم می شود و سپس بر روی پارچه قرار داده شود، در این مرحله با استفاده از گچ و یا مداد های مخصوص خیاطی، الگو بر روی پارچه کشیده می شود. به دلیل آنکه معمولا الگو بصورت 1/2 ترسیم می شود، زمانی که الگوی کشیده شده را بر روی پارچه منتقل کنید، متوجه می شوید که خطوط الگو تنها بر روی نصف لباس کپی شده است و در طرف دیگر هیچگونه الگویی وجود ندارد، به همین علت اگر افراد بخواهند به این صورت کار خود را انجام دهند به دلیل عدم وجود الگو در نیمه دیگر از کار، دوخت تمیز و خوبی در سمت دیگر لباس نخواهیم داشت و باعث می شود در نهایت لباس خراب شود و دوخت و دوز زیبا به نظر نرسد.
در این مواقع، کاربرد رولت خیاطی خود را نشان می دهد. برای کشیدن الگو در زیر پارچه در ابتدا کاربن در زیر پارچه قرار داده می شود و سپس با استفاده از رولت دور الگو بر روی کاربن ترسیم می شود. رولت خیاطی با دارا بودن پره های تیز به آسانی می تواند الگو را در پشت پارچه ترسیم نماید و کاربن اثر رولت را بر روی پارچه می گذارد تا خیاط آن به راحتی بتوانند دوخت و دوز تمیزی داشته باشند.
رولت در انواع مختلف چوبی و فلزی و در دو نوع تیز و کند در بازار موجود است و با استفاده از آن می توان طرح را بر روی پشت پارچه ترسیم نمود. در اکثر موارد رولت های لبه فلزی با انتهای چوبی در اختیار خریداران قرار می گیرند اما در برخی از موارد هم قسمت لبه و هم قسمت‌های بالاتر از جنس فلز تشکیل شده است. به صورت کلی می‌توان گفت رولت خیاطی برای ترسیم الگو در قسمت پشت پارچه برای خیاطان کاربرد دارد. برای استفاده از این محصول جنس پارچه چندان ملاک نیست و هم پارچه های ضخیم و پارچه های نازک تر با استفاده از این محصول می‌توانند الگوگذاری شوند.

رولت خیاطی چیست

مزایای استفاده از رولت در خیاطی

زمانی که سخن از هنر خیاطی به میان می آید برخی از افراد به خیاطی بدون الگو فکر می کنند این در حالی است که بسیاری از افراد بزرگ و خیاطان ماهری که در زمینه خیاطی حرفه‌ای کار می کنند، به هیچ عنوان استفاده از روش خیاطی بدون الگو را توصیه نمی کنند و این روش را روش مناسبی برای دوخت تمیز و درجه یک نمی دانند به همین دلیل داشتن الگو برای خیاطی بسیار ضروری است و یکی از ابزار آلاتی که به تمیز تر شدن الگو کمک می‌کند، رولت خیاطی است. به صورت کلی استفاده از رولت در خیاطی دارای مزایای بسیار زیادی است که برخی از آنها عبارتند از:

  • رولت خیاطی به راحتی می تواند مرز الگوها را مشخص نموده و به این واسطه باعث می شود الگوی مورد نظر به راحتی بر روی پارچه قرار داده شود.
  • رولت خیاطی در قسمت روی پارچه هیچگونه رد و اثری از خود به جای نمی گذارد به همین دلیل باعث تمیزی بیشتر کار می شود.
  • این محصول به خیاط ها کمک می‌کند تا دقیقاً دوختی بر روی الگو داشته باشند و خارج از الگو دوخت و دوز خود را انجام ندهند به همین دلیل زیبایی کار بیشتر خواهد شد.
  • با استفاده از رولت می توانید تمامی زوایای موجود در کار را به صورت کامل و روی پارچه انتقال دهید و همچنین تمامی گوشه های کار را پوشش دهید.
  • این محصول قیمت بسیار کمی دارد و به همین دلیل خرید و استفاده از آن کاملا راحت است‌.
  • انواع مختلف این محصول در بازار امروزه موجود هستند و همین موضوع حق انتخاب به خریداران می دهد‌.
  • خیاطانی که از این محصول استفاده می کنند به خوبی می توانند قسمتهای ماننده خط کمر خط باسن خط سینه و غیره را در الگو بندی خود رعایت کنند و تمامی این موارد را کاملا بر روی الگو بدوزند.
  • تیز بودن لبه رولت باعث می شود در مقدار استفاده از کاربن صرفه جویی شود و از نظر اقتصادی نیز کاملا به صرفه است.
  • با استفاده از رولت قسمت هایی مانند یقه ها و جیب تمیزتر در می آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

85 + = 87